Geotermia

Geotermia - tańsza woda i ogrzewanie mieszkań

Za kilka tygodni powinniśmy poznać wyniki badań wody znajdującej się 1400 metrów pod naszymi stopami. Powstający w Sochaczewie geotermalny odwiert badawczy, w stu procentach finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, to skok w przyszłość, to droga to tańszego ciepła, niższych cen wody. Wiemy jak to zrobić.

Wedle naukowców, na głębokości około 1400-1500 metrów pod Sochaczewem znajdują się pokłady słodkiej wody o temperaturze około 40 stopni. Taki produkt można wydobyć na powierzchnię,   odzyskać ciepło i skierować je do sieci grzewczej PEC, a następnie schłodzoną już wodę uzdatnić i przesłać do sieci wodociągowej. Miasto, czyli każdy z nas, klientów PEC i ZWiK, na tym zyska. Realnie odczujemy to w portfelach! PEC mając nieograniczony dostęp do ciepłej wody, oszczędza na podgrzewaniu wody wysyłanej do kranów i kaloryferów. Z kolei ZWiK oszczędza na transporcie wody ze studni w Konarach (gmina Brochów), bo ma dodatkowe źródło w samym centrum miasta. Obydwie spółki to w 100 procentach majątek miasta. Nie pracują dla zysku, ale dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

- Jeśli PEC i ZWiK zmniejszą koszty, a odwiert geotermalny daje taką gwarancję, wtedy obniżą ceny swoich usług. To bardzo realny plan. Koszt uzyskania 1 MWh z energii elektrycznej to 300 zł, z gazu ponad 100 zł, a z energii geotermalnej około 30 zł. Po budowie zakładu geotermalnego zrobimy wszystko, by taryfy za ciepło i wodę poszły w dół. PEC ogrzewa połowę gospodarstw domowych w Sochaczewie oraz kilkadziesiąt szkół, urzędów, instytucji. To oznacza, że obniżkę cen odczują mieszkańcy aż 170 bloków i zarządcy 40 obiektów użyteczności publicznej – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

O tym, że nie marzymy o wodach geotermalnych, ale jest to bardzo rzeczywisty plan, samorządowców przekonał udział w projekcie Ministerstwa Środowiska i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Kraju “Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”. Obok naszego miasta wzięli w nim udział m.in. naukowcy z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że szanse na pozyskanie słodkiej wody o temperaturze 40 stopni są bardzo duże.