Realizacja programu 2015-2018

REALIZACJA PROGRAMU 2015-2018 W LICZBACH


RAZEM DLA MIASTA

Co oznaczało nasze główne hasło wyborcze? Tylko jedno – wspólną z mieszkańcami i wszystkimi, którym leży na sercu dobro ziemi sochaczewskiej, pracę na jej rzecz. Odkładamy na bok różnice, bo w samorządzie liczą się zgoda, współdziałanie, profesjonalizm, umiejętne dzielenie publicznych pieniędzy, bo lokalna władza równie mocno musi się troszczyć o budowę dróg, jak o rozwój naszych dzieci czy wsparcie dla seniorów. Cztery lata temu Sochaczewskie Forum Samorządowe szło do wyborów z konkretnym programem. Zawierał on aż kilkadziesiąt punktów i z satysfakcją możemy powiedzieć, że został on zrealizowany niemal w całości.


Oto nasze wyborcze sprawozdanie:

Jeszcze mocniej postawimy na bezpłatne badania i szczepionki dla mieszkańców.
Program darmowych szczepień przeciw grypie dla seniorów to co roku 500 szczepionek dla osób powyżej 60 roku życia.

Będziemy budować kolejne boiska, hale sportowe i place zabaw.
Nowe boiska powstały przy Szkołach Podstawowych nr 1, 2 i 3, najnowsze przy „czwórce”, projektujemy też salę gimnastyczną dla Szkoły Podstawowej nr 2. Na terenie miasta jest już dziewięć ogródków jordanowskich, a najnowszy, oddany do użytku w 2018 roku, to plac przy ul. Kochanowskiego.

 

Doprowadzimy do budowy nowej komendy policji w Sochaczewie.
Na przekazanej przez nasz samorząd działce przy ul. 1 Maja, o wartości 2 mln zł, pięknie prezentuje się nowy budynek komendy. Kosztował ok. 17 mln zł.

Dokończymy program „Drogi zamiast błota”.
W ostatniej kadencji asfalt położyliśmy na 54 ulicach osiedlowych. Co roku na program wydajemy około 2 mln zł.
Zostało jeszcze trochę do zrobienia, ale bez wątpienia w każdej dzielnicy mieszkańcy już odczuli znaczącą poprawę, skończyło się brodzenie w błocie w czasie wiosennych roztopów. W tej chwili moglibyśmy zlecić ułożenie asfaltu na kolejnych 10 ulicach, ale firmy budowlane nie mają tzw. mocy przerobowych.

Wdrożymy program modernizacji chodników, doprowadzimy do remontów dróg powiatowych i wojewódzkich leżących na terenie miasta.
Zadanie zrealizowane. W trzy lata Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zostawił w swoich ulicach leżących w granicach administracyjnych miasta około 20 mln. Przebudował ronda w Chodakowie i przy wiadukcie kolejowym, zbudował most na Pisi, przebudował wspólnie z miastem ulicę Chodakowską, zadbał o Piłsudskiego, wymienił najbardziej zniszczone chodniki. Powiat wspólnie z miastem wyremontował ulicę Staszica, kończy drugi etap przebudowy ulicy Trojanowskiej. Na terenie miasta zmodernizowano aż 7,3 km chodników.

Wyremontujemy most na rzece Bzurze.
Zadanie wykonane. Kolejny remont obiektu to zadanie dla naszych wnuków.
Doprowadzimy do wymiany taboru ZKM na nowy.
W 2019 roku, z pozyskanej już dotacji unijnej, kupujemy Zakładowi Komunikacji Miejskiej pięć ekologicznych autobusów. To jeden z elementów znacznie większego projektu pod nazwą „Sochaczewski eko-bus”.

Wspólnie z nowymi władzami powiatu uporządkujemy sprawę parkowania na powiatowych ulicach przylegających do stacji PKP.
Zadanie w trakcie realizacji, gdyż prace w rejonie PKP kończą się za kilka tygodni. Powiat i miasto, korzystając z rządowego wsparcia, przebudowują kompleksowo ulicę Księcia Janusza, Towarową i Sienkiewicza. Jednym z głównych celów jest uporządkowanie parkowania w tej części miasta. Będzie więcej miejsc postojowych, w tym miejsce dla autokarów.

Zagospodarujemy teren nad Utratą w okolicach ul. Grunwaldzkiej.
Zadanie w trakcie realizacji. Tereny rekreacyjne powstaną do końca br. Będą ścieżki spacerowe, oświetlenie, wiaty piknikowe, nowa zieleń, miejsce na ognisko.

Zbudujemy nowoczesny amfiteatr na podzamczu.
Zadanie przesunięte w czasie, gdyż na ogłoszony przetarg wpłynęła tylko jedna oferta. Miasto szacowało koszty na prawie 9 mln, oferent zażądał aż 16,7 mln. Miasto ogłosi nowy przetarg na przełomie 2018 i 2019 roku.

Zmodernizujemy przystań kajakową, zagospodarujemy tereny nad Bzurą, tak by stały się miejscem spacerów i wypoczynku, zbudujemy miejską plażę.
- Za nami trzy sezony działania plaży miejskiej i dwa sezony działania kąpieliska. Trwa budowa bulwarów nad Bzurą wraz z kawiarnią i przystanią dla kajaków. Termin realizacji to maj 2019 roku.

Powiększymy gamę zajęć dodatkowych w szkołach, doposażymy placówki w sprzęt.
Zadanie wykonane. Do czerwca 2019 roku w pięciu szkołach podstawowych realizowany jest dwuletni program edukacyjny niemal w całości finansowany przez UE (wartość to prawie 1,5 mln zł). To kilka tysięcy dodatkowych lekcji wyrównawczych, zajęć rozwijających talenty i umiejętności u niemal 1100 uczniów. W ramach projektu za 270 tysięcy zakupiono m.in. 55 laptopów, 31 tablic interaktywnych i projektorów multimedialnych, aparaty fotograficzne i drukarki.

Rozbudujemy bazę sportową w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Zadanie wykonane. W trzy lata nowe boiska powstały przy Szkołach Podstawowych nr 1, 2, 3 i 4.

Każdego lata zorganizujemy rodzinne pikniki we wszystkich dzielnicach.
Zadanie zrealizowane w stu procentach. Tylko tego lata ratusz i MOSiR zaprosiły mieszkańców na dziesięć rodzinnych pikników z konkursami, nagrodami, wspólnymi zabawami.

Rozbudujemy siłownie zewnętrzne oraz place i miejsca zabaw.
Co roku na doposażenie siłowni i miejsc zabaw dla dzieci wydajemy z budżetu po kilkadziesiąt tysięcy złotych. W 2018 roku otwarto kolejny plac i siłownię, tym razem na osiedlu przy ul. Kochanowskiego.

Rozwiniemy ofertę w ramach Sochaczewskiego Lata.
Oferta kierowana do mieszkańców staje się coraz bogatsza. Prócz pikników na wszystkich miejskich placach zabaw ratusz i współpracujące z nim stowarzyszenia zapraszały m.in. na Night Skating, Sochaczewski Marsz Nordic Walking, Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny, Sochaczewski Festiwal Jazzowy, akcję „Przewodnik na zamku” i wiele innych wydarzeń.

Co roku będziemy zwiększać pulę środków na Budżet Obywatelski.
Zadanie wykonane. Pula pieniędzy na pomysły zgłaszane do SBO rośnie co roku o 50 tys. W ostatniej edycji było to już 1,2 mln zł.

Wyremontujemy ulicę Licealną.
Zadanie zrealizowane w stu procentach kosztem ponad 2 mln zł. Ulica oddana do użytku. Wymieniono sieci podziemne, położono nowy asfalt, chodniki, jest ścieżka rowerowa.

 

Wyremontujemy wspólnie z nowymi władzami powiatu ul. Staszica
Zadanie zrealizowane w stu procentach. Kierowcy jeżdżą po nowym asfalcie a rowerzyści po przeznaczonej dla nich ścieżce.

Zrewitalizujemy park im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego.
Zadanie zrealizowane w stu procentach. Kosztowało 3,8 mln zł, a zakres przeprowadzonych prac jest imponujący – czyszczenie stawu, regulacja alejek spacerowych, montaż oświetlenia, podziemnego systemu nawadniającego rośliny, budowa sceny plenerowej, ogrodu muzycznego, przebudowa ulicy przed budynkiem szkoły muzycznej. Ostatnim etapem będzie budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

Zrewitalizujemy park przy ul. Chopina w Chodakowie.
Zadanie zrealizowane w stu procentach. Mieszkańcy podkreślają, że najbardziej atrakcyjnym elementem parku jest podświetlana fontanna.

Przeprowadzimy kapitalny remont hali sportowej w Chodakowie.
Zadanie wykonane. W hali wymieniono drzwi, całą instalację centralnego ogrzewania, zamontowano wentylację z odzyskiem ciepła, luksfery zastąpiono panelami z nietłukącego szkła, wzmocniono konstrukcję dachu i wymieniono jego pokrycie, przebudowano schody zewnętrzne, wymieniono wykładzinę na widowni, odnowiono parkiet hali.

Przeprowadzimy termomodernizację domu kultury przy Chopina 101
Zadanie zrealizowane w stu procentach. Jednym z elementów była wymiana całego centralnego ogrzewania.

Doprowadzimy do remontu wojewódzkich ulic Wyszogrodzkiej, Chodakowskiej i Chopina, oraz budowy ronda na skrzyżowaniu Wyszogrodzkiej i Chodakowskiej.
Zadanie wykonane w dużej części. Od ponad roku kierowcy korzystają z przebudowanej ulicy Chodakowskiej i pięknego ronda przy Wyszogrodzkiej. Pozostał jeszcze remont ul. Chopina oraz ułożenie chodnika przy Wyszogrodzkiej. Zarządca tych dróg, czyli MZDW, ogłasza powtórne przetargi.

Zbudujemy kanalizację deszczową w ulicy Kolejowej.
Kanalizacja wykonana i oddana do użytku, a koszt prac w wysokości ok. miliona złotych, samorząd pokrył z pozyskanej dotacji.

Przeprowadzimy termomodernizację domu kultury w Boryszewie.
Zadanie wykonane. Prace trwały dwa lata. Ocieplono piwnice, taras, wymieniono całą sieć centralnego ogrzewania, okna i drzwi, ocieplono ściany. W dawnych piwnicach działa dziś Klub KONTRAST.

 

Zbudujemy plac zabaw na terenie osiedla przy Żwirki i Wigury, rozbudujemy plac zabaw na Malesinie.
Zadanie wykonane w stu procentach.

Zbudujemy kanalizację sanitarną przy Żyrardowskiej i na Osiedlu Kolejowym.
Zadanie wykonane w stu procentach. W 2015 roku kosztem 4 mln złotych w rejonie ulic Spartańskiej, Gwardyjskiej, Żyrardowskiej oraz Osiedla Kolejowego położono pod ziemią ponad 2,5 km rur oraz zbudowano trzy przepompownie ścieków.

Zagospodarujemy tereny wokół kładki na Bzurze.
Zadanie wykonane. Do kładki prowadzi nowy chodnik, a na całej trasie między ulicą Staszica a Gawłowską zainstalowano oświetlenie.

 

 

Doprowadzimy do rozbudowy skrzyżowania Płocka/Gawłowska.
Zadanie wykonane w ramach większego projektu obejmującego także remont mostu i budowę ścieżki rowerowej od ul. Płockiej do parku przy ul. Traugutta.

To tylko część z zadań i projektów, jakie przeprowadził burmistrz i rada miasta w ostatnich latach. Było ich znacznie więcej, o czym wie każdy, kto spaceruje po sochaczewskich ulicach. Przez ostatnie cztery lata nasze miasto bardzo się zmieniło, ale zawsze powtarzaliśmy, że to tylko początek…